Kastrácia mačiek a kocúrov

Kastrácia a jej vplyv na organizmus a psychiku mačky


 

Máme doma mačiatko, ktoré sa pomaly ale isto približuje na práh dospelosti a my sa musíme rozhodnúť, ako ďalej. Či chceme mačku alebo kocúrika použiť  k ďalšiemu chovu, alebo sa rozhodneme pre kastráciu či iné riešenie, ktoré potlačí nežiadúci rozmnožovací pud nášho miláčika

Dôvody kastrácie

Mačka - zabránime rozmnožovaniu a opakujúcim sa rujam. Mačka je známa tým, že v období ruje sa zvukovo prejavuje, čo môže byť nepríjemné nie len nám, ale aj našim susedom. V tomto období tiež väčšina mačiek horšie prijíma potravu, čo má za následok jej chudnutie. Často opakujúce sa ruje majú na svedomie nielen zhoršujúcu sa kondíciu našej mačky, ale v konečnom dôsledku aj špatnú kvalitu srsti a tým klesá aj naša šanca na úspech na výstavách. Niektoré mačky si v období ruje značkujú svoje okolie, aby prilákala partnera.

Kocúr - keď dospeje, obvykle začne  značiť svoje teritórium močom, aby prilákal partnerku, čo nie je zrovna najvoňavejšia
záležitosť. A jeho teritóriom je, bohužiaľ, náš byt. Zápachu sa nedá nijak zabrániť a každý pri vstupe do nášho príbytku kocúra pozná. Nevykastrovaný
kocúr má tiež v období rozmnožovania sklony k túlaniu a tým sa vystavuje rôznym nástrahám, ako sú napríklad auta.

Keď sme sa rozhodli, že si neprajeme, aby naša mačka mávala  potomstvo, a náš dospievajúci alebo dospelý kocúr čím dál časteji túži po výletoch za prípadnými partnerkami, je načase tento problém riešiť. Možností máme pri mačkách aj pri kocúrovi niekoľko.

1.Dospelú mačku dáme vykastrovať. Kastrácia je zákrok, pri ktorom sa mačke odoberú vaječníky aj maternica. Operácia sa robí pri hlbokej narkóze a mačka sa zotavuje niekoľko dní. O 2 týždne je treba mačke vybrať stehy. Aj keď rana po zákroku nevyzerá pekne, po vybratí stehov a zarastení miesta rezu srsťou je problém toto miesto nájsť.

2. Sterilizácia. Mačke veterinár podviaže vaječníky, čím zabráni vajíčkam , aby sa dostali a uchytili v maternici.

3. Hormonálne injekcie, ktoré potlačia ruju mačky, nie sú veľmi ideálne, pretože môžu ohroziť zdravie a budúcu chovnú kariéru mačky.

4. Hormonálny čip. Udrží Vašu mačku dlhodobo bez ruje, aplikuje sa podkožne a je pre mačku bezpečný.

Kastrácia a sterilizácia mačky sú nezvratné zákroky, po ktorých mačka už nikdy nebude mať mačiatka. Názor, že mačka by pred kastráciou mala mať aspoň raz mačiatka nie je ničím podložená, ale aspoň máme istotu, že naša mačka už dosiahla prah dospelosti. Pravdou ale je, že niektoré plemená - napríklad BRI mačka po pôrodu zmohutnie a telesne dospeje, čo jej pri skorej kastrácii nie je umožnené.

Hormonálne injekcie, ktoré veterinári niekedy doporučujú, keď chovateľ nesúhlasí s radikálnym riešením - kastráciou, nedoporučujem v prípade, že máte záujem ruju iba oddialiť a neskoršie plánujete chov mačiatok. V drvivej väčšine sa mačka už k normálnemu cyklu nevráti, trpí cystami a následnou neplodnosťou a keď predsa len po niekoľkých pokusoch zabrezne, počet mačiatok býva veľmi nízky. Náprava môže trvať aj niekoľko rokov, niekedy sa už mačku do chovu nepodarí dostať.

Pri kastrácii kocúra sa odoberajú varlata. K tomuto zákroku by sme mali pristúpiť až keď je kocúr dospelý, t.j. vo veku najmenej 1 roku. Ak necháme kocúra vykastrovať skôr ako telesne dospeje, bude o pár rokov trpieť na močové kamene len preto, lebo močová trubica sa nemala čas dostatočne vyvinúť a  rozšíriť. Preto sa s kastráciou kocúra neponáhľajte. V prechodnom období môžete na utlmenie pohlavného pudu použiť napríklad  hormonálny čip.

S ohľadom na jednoduchosť tohto zákroku sú komplikácie po kastrácii kocúra  veľmi zriedkavé, rana sa šije takým materiálom a spôsobom, že vyberanie stehov nie je potrebné.