Úmrtia - úhyny mačiatok a ich príčiny

Našich chovateľov, predovšetkým tých menej skúsených, často prekvapí a vystraší, ak sa ich mačke narodií mŕtve mačiatko, prípadne mŕtve mačiatka, alebo mačacie novorodeniatka uhynú v priebehu niekoľkých dní po pôrode

Príčin týchto smutných príhod môže byť niekoľko: pokiaľ sa mačiatko narodilo  mŕtve, neprepadajte panike. Je pravdepodobné, že mláďa malo genetickú alebo ťažkú vrodenú, prípadne vývojovú vadu, takže nedokončilo vnútromaternicový vývin a uhynulo ešte pred pôrodom.  Mačiatko môže tiež uhynúť aj počas pôrodu ak pôrod trvá príliš dlho. Mačiatko sa udusí nedostatkom kyslíku v krvi. Preto pokiaľ má mačka pri pôrode problémy a pôrod trvá príliš dlho, poradíme sa s veterinárom.

Úhyn mačiatka v prvých dňoch života.

Ak vylúčime vrodené a genetické vady môže byť niekoľko dôvodov prečo nám mačiatko uhynie. Často sa stáva, že mačiatko po narodení vdýchne   zároveň s kyslíkom aj trocha plodovej vody. Plodová voda spôsobí zápal pľúc na ktorý mačiatko uhynie do desiatich dní. Pri pôrode dbáme na to, aby malo mačiatko suchý noštek. Ak mačka nezačne hneď mačiatko olizovať, osušíme čo najrýchlejšie novonarodenému mačiatku nošček, aby sa mohlo bezpečne nadýchnúť. 

Ak mačiatka po pôrode nepriberajú na váhe, sú nekľudné a plačú, skontrolujeme či má matka dostatok mlieka, alebo či nemá zapálené mliečne žľazy. V prípade, že mačka nemôže kojiť alebo nemá mlieko mačiatká môžu uhynúť od hladu. Ďalší dôvod môže vzniknúť pri nedostatočnej hygiene pri pôrode. Ak dojde k infekcii pupočníku mačiatko to neprežije. Pri nedostatku mlieka dokrmujeme mačiatka náhradným mliekom a držíme je v teple.  

Úhyn starších mačiatok.

Výnimočne sa môže stať, že nám uhynie mačiatko po treťom týždni veku. Príčina týchto úmrtí je najčastejšie v nedostatočnej starostlivosti o mačiatká, napr. pri premnožení vnútorných parazitov a po nahromadení jedu ktorý produkujú.  Inou kapitolou sú úporné hnačky mačiatok spôsobené nevodnou stravou. Na takýto črevný katar mačiatko prevažne rýchlo  uhynie z dôvodu dehydratácie.  Väčšine týchto úhynov zabránime dobrou starostlivosťou o matku a mačiatka a zabezpečením dostatočnej hygiény v chovateľských priestoroch. Mačiatka pravidelne kontrolujeme, či prijímajú potravu a či nemajú hnačku.